Güneş Enerji Santrallerinde Kompanzasyon Yardım

Güneş enerji santrallerinde çalışan elektrik mühendisiyim. Bir olay ile karşılaştım. İlk önce sistemi sonra olayı anlatacam. Sizde düşünceleriniz paylaşırsanız sevinirim. Konu benim için önemli.

Sistem : 5MW ‘lık güneş enerji santralimiz 4MW ve 2 ayrı 0.5MW lık 6 trafo köşkünden oluşmaktadır. 1MW’Lık tesislerin 1250kVA transformatörü, yarım MW tesislerin 630kVA transformatörü bulunmaktadır. Hiç bir tesisin sabit kondansatör grubu bulunmamaktadır. Aynı zamanda inverterlerin bağlı olduğu ana bara 2000A motorlu tmş ile sisteme bağlanmaktadır. Aynı zamanda bu motorlu tmş astronomik zaman saati ile kontrol edilmekte akşam sistemi devreden çıkarıp sabah devreye almaktadır. Yani inverter – Pano arasında akşam(19.30 – 6.30) arasında elektrik olmamaktadır. Tesislerin bulunduğu bölge ege bölgesindedir. Aynı zamanda tesisin yeri çevresine göre kotta kalmaktadır. Yani daha sıcak olmakta. En kotta kalan trafo da sıcaklık 75 dereceye kadar da çıkmıştır.

Olay : 1MW’lık santraller endüktif cezaya girmekte ve hepside birbirinden farklı. En yüksek olanı %320 gibi çok yüksek diğleride %200-300 oranında. Ceza tutarlarıda 300-500 tl arasında. Diğer tarafta yarım megawattlar kapasitif cezada ve %40 oranında cezaya girmektedirler. Tüm tesislerin 10aylık endeks değerlerini aldım ve hesapladım. Gördüm ki kapasitif cezada olanlar sabit her ay %40 gibi fakat endüktif cezada olanlar ise %60 dan başlamış her ay %30-%50 oranında artış yaparak %300 lere kadar cezalar artmış ve halen artma durumundadır. Bu tesislerde trafansformatör dışında ekstra harici bir endüktif yapan cihaz bağlı değildir. Sadece köşkün iç tüketimi mevcut. Aktif tüketimde(1.8.0 endeksi) artış yok genel olarak düşmekte . Aynı zamanda her köşkün og bölümünün trafo koruma hücresinde Janitza umg512 marko model enerji kalite cihazı var. Bende deneme amaçlı sistemde çalışan herşeyi kapattım trafo dışında çalışan birşey kalmadı.(aydınlatma – kumanda – redresör … gibi) . Fakat değişen bir şey olmadı. Bende transformatör üreticini aradım. Durumu anlattım. Kendileri transformatörden bu şekilde bir durumun kaynaklanmayacağını belirtti fakat ben emin olamadım. Bu konuda yardımlarınızı ve düşünceleriniz beklemekteyim. Ekte 1MW lık bir tesise ait olan santralin 10 aylık endeks bilgileri mevcuttur. Görmeniz için bıraktım.

WhatsApp WhatsApp DESTEK
HEMEN ARA